Pozytywne efekty Ełkowiska

Od tegorocznego „Ełkowiska” minął już co prawda miesiąc, ale pozytywne efekty tego myśliwskiego święta są obecnie coraz bardziej widoczne.

Najbardziej cieszą rezultaty działań edukacyjnych, zwłaszcza wśród dzieci i młodzieży. Edukacja ekologiczna w wykonaniu Dian Polskiego Związku Łowieckiego oraz przedstawicieli Lasów Państwowych i uczniów Technikum Leśnego z Białowieży przełożyło się na zainteresowanie szkół coraz częściej dopytujących się o możliwość przeprowadzenia „żywej lekcji przyrody”, w której myśliwi opowiedzieli by o wszelkich tajemnicach polskich lasów. Podczas wrześniowego święta dobry przykład dał także swoim rówieśnikom Antek, uczeń klasy 3 szkoły podstawowej, którego umiejętności sygnalisty wzbudzają podziw najbardziej doświadczonych myśliwych. Przed kilkoma dniami na strzelnicy myśliwskiej w Ełku odbyła się pierwsza w tym roku szkolnym lekcja, w której myśliwi „zarażali” młodzież swoją miłością do przyrody.

Ważne są także efekty akcji prowadzonych nie tylko przez myśliwych, ale także ich gości. Niezwykle udana zbiórka krwi z pewnością przełoży się na uratowanie życia wielu osób. Dzięki hojności darczyńców odwiedzających Ełkowisko, Niepubliczny Zakład Domowej Opieki Paliatywnej i Długoterminowej „Niebieski Parasol” mógł zakupić dwa koncentratory tlenu. To bardzo ważne, ułatwiające ludziom ciężko chorym życie, urządzenia wykorzystywane w medycynie do dostarczania pacjentowi ciągłych dostaw powietrza ze zwiększoną zawartością tlenu.

Impreza została doceniona przez Wojewodę Warmińsko – Mazurskiego Artura Chojeckiego, który jest przekonany, iż wysiłki kół łowieckich działających na terenie powiatu ełckiego przyczyniają się do popularyzacji łowiectwa wśród społeczeństwa. Współczesne myślistwo to bowiem połączenie celów hodowlanych i gospodarczych z intensywną ochroną przyrody, działaniami ekologicznymi i społecznymi. Ciepłe słowa kierowane są także ze strony władz kościelnych. Mszę inaugurującą „Ełkowiska” odprawiał Biskup Romuald Kamiński obecnie biskup koadiutor diecezji warszawsko-praskiej, czyli jedna z ważniejszych postaci polskiego kościoła.

Fot – przekazanie koncentratorów tlenu

Podziękowania: