Krzyżówka

W Polsce jest gatunkiem pospolitym na obszarze całego kraju. Nie są wybredne i można je spotkać wszędzie tam, gdzie jest woda. Jest najpospolitszym i najbardziej rozpoznawalnym ptakiem łownym.

Długość – 65 cm, rozpiętość skrzydeł 100 cm, masa 1,6 kg. Występuje wyraźny dymorfizm płciowy.

Samiec (kaczor) w szacie godowej ma ciemno ubarwioną głowę i część szyi z metalicznym zielonym połyskiem, a poniżej białą opaskę wokół szyi, kolorystycznie odcinająca głowę od reszty ciała. Wole jest ciemnobrązowe. Grzbiet w odcieniach brązu, nakrapiany, a podbrzusze bardzo jasne, popielate, wyraźnie odcinające się od reszty ciała. Na skrzydłach fioletowo granatowe, z metalicznym połyskiem, biało obrzeżone lusterka. W szacie spoczynkowej kaczor przypomina samicę, ma tylko dodatkowo ciemnobrązową plamę na głowie. Samiec ma żółty dziób z czarnym paznokciem, a nogi (wiosła) pomarańczowe.

Kaczka jest nieco mniejsza, ma ubarwienie zdecydowanie bardziej jednolite, beżowo brązowe, licznie nakrapiane ciemnymi cętkami. Ma oliwkowy dziób z czarnym paznokciem i pomarańczowe nogi.

Podczas letniego pierzenia ptaki tracą większość piór i są wówczas nielotne. Starają się wtedy dobrze ukryć

Okres godowy zaczyna wczesną wiosną. Już w lutym i marcu można zaobserwować zachowanie godowe, kiedy kaczki bez pary podpływają do kaczorów i wabią kwakaniem. W okresie toków samotne kaczory (luzaki) stają się bardzo natarczywe w stosunku do kaczek. Do kopulacji dochodzi w wodzie, po jej zakończeniu kaczor szuka następnej partnerki.

Fot: kaczka.ozywicpola.pl

Gniazdowanie zaczyna się w połowie kwietnia. Pełne zniesienie wynosi 7 – 12 jaj, które wysiadywane są 27 – 28 dni. Gniazda zakładane są zwykle w szuwarach, ale też na ziemi wśród traw, w norach, dziuplach, stertach gałęzi, gniazdach innych ptaków.

Młode są zagniazdownikami i w ciągu kilku godzin po wykluciu kaczka prowadzi je do wody. Nielotne krzyżówki (klapaki) pozostają przy matce do końca pełnego upierzenia. Po dwóch miesiącach mogą już latać.

W czasie poszukiwania żeru nie nurkują na głębokiej wodzie, mogą jednak pobierać go z dna. Są generalnie roślinożerne, choć mogą zjadać ikrę, skrzek, małe kijanki, owady.

To ptak wędrowny. Te gniazdujące odlatują na zimę, ale do nas przylatują ptaki gniazdujące na północy Europy

Jednakże ostatnio obserwuje się zjawisko zostawania na zimę – powodem jest karmienie kaczek przez ludzi.

Na kaczki poluje się na ciągach, kiedy z daleka słychać charakterystyczny poświst oraz na zlotach. Dobra metoda to bałwanki na żerowiskach. Można używać także wabików. Można polować z łodzi, jednakże ważne, że tylko jeden myśliwy na łodzi może strzelać. Dobrze mieć ze sobą aportera.

Nie strzela się do pierwszej kaczki (kucharki)

Okres polowań – od 15 sierpnia do 21 grudnia