Czernica

Powszechna niemal w całej Europie, liczebnością dorównuje Krzyżówce. W Polsce występuje na terenie całego kraju z wyjątkiem gór.

Lubi rozległe akweny zarówno słodkowodne jak i słonowodne, z dużą powierzchnią lustra. Wybiera raczej głębsze zbiorniki. Często osiedla się na wyspach. Czernica żyje gromadnie. Należy do kaczek nurkujących – grążyc.

Warunkiem koniecznym do osiedlania się tej kaczki są bezpieczne miejsca lęgowe.

Długość do 45 cm, rozpiętość skrzydeł 70 cm, waga około 1 kg.

Samiec w szacie godowej dwubarwny, kontrastowy. Brzuch, boki i lusterka białe. Reszta czarne. Z tyłu głowy kaczorowi wyrastają długie, odstające, czarne pióra, tworząc charakterystyczny długi czubek. W szacie spoczynkowej (od lipca do października) upierzenie ma bardziej stonowane, podobne do kaczki.

Dziób popielaty z lekkim niebieskim połyskiem, paznokieć czarny.  Oczy żółte.

Toki i dobór par odbywa się zazwyczaj w miejscach zimowania, ale mogą być kontynuowane w miejscach lęgowych (od marca do maja). Gniazdowanie rozpoczyna się na przełomie maja i czerwca. Gniazda zakładane są wśród roślinności brzegowej, często na pływających kępach roślinnych. Samica składa 8 – 11 jaj i wysiaduje je ok. 25 dni.

Samice czasem podrzucają jaja innym matkom próbując w ten sposób maksymalizować sukces rozrodczy

Pisklęta są zagniazdownikami i wkrótce po wykluciu kaczka przenosi je na wodę. Ciężar wychowania spoczywa na samicy, kaczor w tym czasie chowa się i zmienia upierzenie. Młode latają po około 7 tygodniach.

Nurkują po pokarm. Czasem bardzo głęboko, nawet do około 7 metrów. Ich dietę stanowią mięczaki, skorupiaki, owady wodne i ich larwy. Gdy nie mogą zdobyć mięsa mogą przejść na pokarm roślinny.

Na zimowiska odlatują od września do grudnia, choć często w ostatnich latach zimują na brzegach Bałtyku.

Polowanie

Na ciągach, zlotach oraz na sadach. Używa się bałwanków lub krykuchy. Dobrze jest mieć aportera. Nie należy strzelać do kucharki.

Broń gładkolufowa – śrut o średnicy 3 mm (nr 4)

Strzelone kaczki dobrze jest szybko wykulkować i przenosić w trokach.

Okresy polowań:

  • Od 15 sierpnia do 21 grudnia