Wyżeł Niemiecki Krótkowłosy

Fot: dinoanimals.pl

Protoplastą rasy był staroniemiecki wyżeł o krótkiej sierści, który wywodził się od psów myśliwskich występujących na terenach Francji, Włoszech i Hiszpanii w  XVII i XVIII w. Pies odznaczał się mocną budową ciała, nieco flegmatycznym usposobieniem i wolnymi chodami.

Obecna rasa powstała z niemieckich psów gończych oraz hiszpańskich pointerów. Za ojca rasy można uznać niemieckiego wyżła o imieniu Hektor urodzonego w 1872 roku.

Wyżeł Niemiecki Krótkowłosy uznawany jest za najstarszego spośród wszystkich ras myśliwskich. W Polsce pierwszą  hodowlę tej rasy zorganizowano w 1937 roku.

Pies średnich rozmiarów. Dorosły samiec powinien osiągać od 62 do 66 centymetrów wysokości w kłębie. Suki mierzą średnio od 58 do 63 cm. Waga psa mieści się między 25 kg a 30 kg.

Wyżeł niemiecki krótkowłosy to pies o dobrych proporcjach i solidnej budowie ciała. Wyróżnia go sucha głowa z szerokim sklepieniem czaszki, lekko garbaty nos, ciemno brązowe oczy, muskularne ciało i głęboka pierś.

Skóra jest napięta i przylegająca, bez fałd. Włos: krótki i gęsty, w dotyku suchy i twardy. Pielęgnacja psa nie przysparza problemów. Sierść schnie błyskawicznie i właściwie nie wymaga czesania. Dopuszczalne maści to: brązowa, brązowo-siwa, czarna oraz ich warianty z białymi znakowaniami i bez nich.

Czworonogi mają ogromny temperament; są pewne siebie, zrównoważone, energiczne i mają ogromną pasję myśliwską.  Na co dzień spokojne, w lesie lub w polu zmieniają się w prawdziwe demony myślistwa. Są bowiem obdarzone dużą pasją łowiecką.

Brawurowo wykonuje wszystkie postawione przed nim zadania myśliwskie

Ani praca przed strzałem, ani po nim nie sprawia mu żadnych problemów. Jest psem wszechstronnym, może pracować w polu, w wodzie i w lesie.

Pies ma doskonały wiatr górny i niezły wiatr dolny. Bardzo dobry węch oraz szczególne predyspozycje do wystawiania znacznie ułatwiają zadanie polującemu myśliwemu. Pozwalają szybko zorientować się gdzie jest zwierzyna.

Fot: furkidz.eu

Pies jest wytrwały i niezwykle szybki. W polu pracuje dynamicznym galopem, z wysoko uniesioną głową. Zwietrzywszy zwierzynę nie przechodzi natychmiast z galopu do stójki, ale ściga ją jeszcze kilka lub kilkanaście metrów. Wystawia twardo, może mniej dynamicznie niż inne rasy, ale w stylu pointera. Sekunduje wystawiającemu partnerowi.

W lesie przydaje się jego dobry węch. Pies świetnie idzie po tropie i sprawdza się podczas trudnych poszukiwań postrzałków.

Dobrze też aportuje, zarówno z wody, jak i z lądu

Uchodzi za psa zrównoważonego, kontaktowego i dość łatwego w ułożeniu. Bywają jednak osobniki nadmiernie samodzielne. Wyżeł niemiecki jest inteligentny, lubi się uczyć i chętnie współpracuje z człowiekiem. Myśliwi cenią go za niezależność i samodzielność, ale na co dzień cechy te mogą sprawiać problemy mało doświadczonym właścicielom. Dlatego od szczeniaka należy ustalić zasady funkcjonowania psa w rodzinie i konsekwentnie ich przestrzegać.

Fot: pl.psy-i-szczeniaki.wikia.com

Jest przyjazny wobec ludzi, ale przywiązuje się wyłącznie do swojego pana. Chętnie całkowicie podporządkuje się właścicielowi, pod warunkiem, że myśliwy będzie nieustępliwy i konsekwentny. Zazwyczaj nie przejawiają skłonności do dominacji, ale jeżeli opiekun okaże się nieudolny, szybko przejmą kontrolę. Niewyszkolony wyżeł może być nieposłuszny, nadpobudliwy i destrukcyjny.

Z natury łagodny i przyjacielski, wspaniale dogaduje się z dziećmi.  Świetnie sprawdza się w roli psiej niańki. Jednak z uwagi na swoją wielkość i ruchliwość bywa mało ostrożny, dlatego jego kontakty z maluchami lepiej nadzorować.

Raczej nie przejawia agresji terytorialnej; nie zaatakuje kota albo królika, jeżeli wyraźnie pokażemy mu, że zwierzę jest członkiem domowego stada. Silny instynkt łowiecki sprawia jednak, że na spacerach często poluje na małe zwierzęta.

Może być trzymany w mieszkaniu pod warunkiem stworzenia mu możliwości codziennego wybiegania się. Jest psem stworzonym do działania, nie znosi nudy i bezczynności

Psy są generalnie zdrowe. Najczęściej odnotowywaną przypadłością jest dysplazja stawów biodrowych. Jeżeli chodzi o pielęgnację, w zupełności wystarczy wyczesanie psa zgrzebłem raz w tygodniu.

Wyżły nie są wybredne i zwykle mają dobry apetyt. Sposób żywienia trzeba dostosować do trybu życia czworonoga. Wybierając suchą karmę, należy zwrócić uwagę na jej skład, zwłaszcza stosunek wapnia do fosforu i dodatek suplementów wpływających na budowę i regenerację chrząstek stawowych.

Wyżeł niemiecki krótkowłosy to najbardziej znana rasa z tej grupy wyżłów, ale mało kto wie, że istnieją w sumie aż cztery odmiany wyżłów niemieckich! Obok wyżła niemieckiego krótkowłosego we wzorcu FCI znajdują się osobno opisane rasy: wyżeł niemiecki szorstkowłosy, wyżeł niemiecki długowłosy i wyżeł niemiecki ostrowłosy.

Pies podlega próbom pracy.