Jamnik krótkowłosy

Fot: psy.pl

Są ludzie, psy i jamniki

To jedno z powiedzonek wynikających z jego silnej osobowości i typowych dla niego cech charakteru.

Jamnik krótkowłosy to niski, krótkonożny czworonóg, o wydłużonej, ale zwartej sylwetce i bardzo dobrym umięśnieniu.

To psy myśliwskie z prawdziwego zdarzenia, są małymi, wszechstronnymi pomocnikami na polowaniach, niemal niezbędny podczas polowania w lesie.

Oczywiście, ze względu na predyspozycje, najlepiej nadaje się do pracy w norach przy polowaniach na lisy i borsuki. Jednakże sprawdza się także jako płochacz – jego głos (częstotliwość i donośność) jest sprawdzana na tropie zająca podczas egzaminów hodowlanych przeprowadzanych w Niemczech. Często wykorzystywany jest także do tropienia po farbie.

Z powodzeniem są używane podczas polowań na wodzie i do aportowania kaczek z wody

Niestety psu tej rasy rzadko udaje się osaczyć agresywne, zranione zwierzę podczas polowania na zwierzynę grubą.

Poza tym, jego krótki włos, co prawda nie wymaga jakichś specjalnych zabiegów pielęgnacyjnych, ale czyni go bardzo wrażliwym na zimno i urazy, a krótkie kończyny ograniczają użyteczność jamników w zimie oraz w trudnych warunkach terenowych.

Fot: wikipedia.org

Pies nie należy do łatwych w ułożeniu. Wymaga bardzo konsekwentnego postępowania.

Jamniki krótkowłose są  zwyczajowo uznawane za najbardziej złośliwe ze wszystkich odmian. Psy mają swój charakterek, niemniej zawsze staną w obronie właściciela, a w razie potrzeby oddadzą za niego swoje życie. Są bardzo silnie przywiązane do jednego opiekuna. Resztę rodziny kochają, ale jest to nieco inny rodzaj miłości.

Psy są bardzo wrażliwe i źle znoszą krzyki. Na agresję reagują agresją, dlatego nigdy nie podnośmy na nie ręki

Fot: jamnik.az.pl

Jamnik ma bardzo silny instynkt myśliwski, dlatego w czasie spacerów może próbować polować na gołębie i koty, a niekiedy szukać konfliktu z innymi psami.

Psy mają średnie zapotrzebowanie na ruch, dlatego doskonale nadają się do mieszkania w blokach. Właściciel musi jednak pamiętać o zapewnieniu psu przynajmniej jednego dłuższego spaceru w ciągu dnia.

Jamniki mają jedną, poważną wadę – bywają dość hałaśliwe, zwłaszcza jeżeli usłyszą obcego na korytarzu. Szczeniaki dość trudno nauczyć czystości. Psy mieszkające w domach z ogródkiem powinny mieć ograniczony dostęp do kwiatów, gdyż z pewnością zabiorę się za ich przekopywanie.